Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

6 najdroższych Porsche w historii. Każdy za ponad milion euro

4 lut 14 18:12

Porsche to firma kultowa. Każdy jej model z czasem staje się klasykiem i zyskuje na wartości. Ile kosztował najdroższy? Za torowy bolid 917 z 1972 roku bogaty kolekcjoner zapłacił w 2012 roku 5,5 miliona dolarów! To najdroższe Porsche w historii. Wertując katalogi aukcji z ostatnich lat znaleźliśmy 6 modeli Porsche, które uzyskały ceny powyżej miliona euro.

Udostępnij
0
Skomentuj

W cennikach aut zabytkowych modele Porsche nie są wyceniane wyżej niż 400-500 tys. euro. Np. słynny 959 z silnikiem 450-konnym w idealnym stanie wyceniony jest na 310 tys. euro. Ale jeśli ma historyczną przeszłość, jego cena wzrasta do pół miliona euro. Zabytkowe 911-tki z lat 90. XX wieku można kupić już za 100 tys. euro. Ale to wszystko dotyczy aut seryjnych, produkowanych „masowo".

Zupełnie inaczej jest z tymi modelami Porsche, które brały udział w wyścigach, należały do sławnych kierowców, odnosiły zwycięstwa w wyścigach i rajdach. Były produkowane w pojedynczych egzemplarzach, przechodziły z rąk do rąk, zdarzały się im kraksy i wypadki.

Takie egzamplarze nie występują w popularnych cennikach, nie mają też ustalonej ceny. Wszystko zależy od rzadkości modelu i jego historii. Cena? W każdym przypadku będzie ustalana indywidualnie, najczęściej podczas aukcji organizowanych podczas konkursów elegancji w Pebble Beach lub Monterey w Kalifornii, podczas salonu Techno Classica w Essen (Niemcy) lub podczas aukcji organizowanych w Monte Carlo lub Paryżu przez firmę RM.

Chcąc się przekonać ile Porsche osiągnęło w ostatnich latach najwyższe ceny podczas aukcji zajrzeliśmy do biblii wszystkich kolekcjonerów - „Classic Car Auction Yearbook 2012-2013" wydanej przez włoskie wydawcictwo Historica Selecta. Jej autorzy: Adolfo Orsi i Raffaelle Gazzi zebrali notowania z wszystkich aukcji, jakie odbyły się w latac h 2012-2013 na całym świecie.

W „Classic Car" znaleźliśmy 6 modeli Porsche, które na aukcjach uzyskały ceny ponad milion euro. Auta z opisem i wylicytowaną ceną przedstawiamy w galerii. (Zdjęcia aut pochodzą z ww. wydawnictwa). Warto dodać, że oprócz Porsche - milionerów znaleźliśmy także 79 modeli, które uzyskały ceny powyżej 100 tys. euro.

ZOBACZ WIĘCEJ:

Poleć
Udostępnij
0

Przeczytaj również:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: Nowy Auto Świat Classic 2/2017 już w sprzedaży a w nim megatest Porsche Turbo. Porównanie japońskiego wojownika i Kung Fu Pandy oraz liftbacki z lat osiemdziesiątych XX wieku. Na koniec klasyk, który zmienił historię.

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej
Foto: Auto Świat

Sześć najdroższych Porsche w historii. Każdy za ponad milion euro.

Porsche 550 Spyder (Wendler) z 1955 roku. Sprzedane w sierpniu 2013 roku podczas aukcji w Monterey (Kalifornia) za 3 750 000 dolarów ( 2 811 000 euro).

Foto: Auto Świat

Foto: Auto Świat

Foto: Auto Świat

Foto: Auto Świat

6 najdroższych Porsche w historii. Każdy za ponad milion euro (slajd 1 z 5)

Reklamy
Koniec bloku reklamowego