Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Mercedes 300 SL Gullwing z Polski zabytkowym autem roku

25 paź 13 12:26

Mercedes 300 SL Gullwing z 1954 roku krakowskiego kolekcjonera Tadeusza Kozioła został wyróżniony tytułem „Zabytkowe auto roku". Wyróżnienie przyznała Główna Komisja Pojazdów Zabytkowych PZM.

Udostępnij
0
Skomentuj

Mercedes 300 SL Gullwing Pana Tadeusza to rarytas wśród rarytasów - jest to jedyny egzemplarz tego modelu w Polsce. Gullwingów wyprodukowano zaledwie 1400 egzemplarzy (w latach 1954-57). Samochód Pana Tadeusza pochodzi z pierwszego roku produkcji, ma numer seryjny 99 (w 1954 r. wyprodukowano 146 sztuk Gullwingów).

Auto sprowadzone zostało kilka lat temu z USA i odrestaurowane. Na przełonie 2011/2012 trafiło do Classic Center Mercedesa pod Stuttgartem, gdzie mechanicy kompleksowo zajęli się pojazdem poprawiając wcześniejsze błędy polskiego warsztatu, dzięki czemu Gullwing Pana Tadeusza stał się nie tylko w pełni oryginalny, lecz także przygotowany do najtrudniejszych prób.

Tą najtrudniejszą próbą był udział w słynnym wyścigu Mille Miglia w 2012 roku na 1600-kilometrowej trasie Brescia-Rzym-Brescia. Mercedes 300 SL z numerem 257 pokonał całą trasę i zajął znakomite 222 miejsce.

W 2013 roku właściciel Gullwinga brał udział w kilku zlotach i imprezach motoryzacyjnych, m.in. w Mistrozstwach Polski Pojazdów Zabytkowych w Krakowie, Rzeszowie, Bielsku Białej. Był też uczestnikiem Bankowo Najlepszego Zlotu w Ciechanowie, uczestniczył też w Motoclassic Wrocław na Zamku Topacz. Wszędzie auto wzbudzało podziw kolekcjonerów i publiczności. Z każdej z imprez Pan Tadeusz wracał z nagrodą - pucharem.

Poleć
Udostępnij
0

Przeczytaj również:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: Nowy Auto Świat Classic 2/2017 już w sprzedaży a w nim megatest Porsche Turbo. Porównanie japońskiego wojownika i Kung Fu Pandy oraz liftbacki z lat osiemdziesiątych XX wieku. Na koniec klasyk, który zmienił historię.

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej