Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Słynny rajd Mille Miglia 2014 bez udziału Polaków

4 kwi 14 13:46

15 maja wystartuje rajd Mille Miglia. To najsłynniejszy na świecie i najbardziej prestiżowy rajd samochodów zabytkowych organizowany co roku we Włoszech na trasie Brescia-Rzym-Brescia (1600 km). W 2014 roku wystartuje w nim 430 załóg - niestety bez Polaków.

Udostępnij
0
Skomentuj
Mille Miglia Mille Miglia Foto: Mille Miglia / Auto Świat

Mille Miglia rozgrywany był w latach 1927-1957. Brali w nim udział ówcześni najsłynniejsi kierowcy: Rudolf Caracciola, Tazio Nuvolari, Stirling Moss, Clemente Biondetti. W 1957 roku po tragicznym wypadku rajd zawieszono. Dopiero w latach 70. reaktywowano imprezę ale już jako rajd historyczny.

Mille Miglia Mille Miglia Foto: Mille Miglia / Auto Świat

Dostać się na Mille Miglia to prawie tak jak trafić szóstę w Totolotka - pierwszeństwo mają auta zabytkowe, które startowały w latach 1927-57. Ubiegać się o prawo startu mogą też właściciele samochodów, które wprawdzie nie startowały w rajdzie, ale ich odpowiedniki brały w nim udział.

Co roku z całego świata zgłasza się ok.półtora tysiąca załóg, w tym roku z tej grupy wyselekcjonowano najpierw 619 aut spełniających kryteria, a potem wybrano 430, które 15 maja wystartują z Brescii na północy Włoch na supertrudną trasę.

W Mille Miglia 2014 najwięcej załóg wystartuje na Mercedesach - 45. 41 załóg pojedzie Alfami Romeo, a 39 - Fiatami. Jaguarów będzie 30, Porsche 24, Lancii 23, Bugatti - 22 a Ferrari 20.

Na trasie Mille Miglia 2014 pojawią się również Astrony Mertiny, Maserati, BMW, Austin Healeye, Bentleye, Healeye, MG, Triumphy, Lagodny, Lotusy oraz dziesiątki innych aut, których marki znają tylko historycy motoryzacji.

Niestety, w edycji 2014 Mille Miglia nie wystąpi żadna polska załoga. Wprawdzie zgłosiło się osiem, ale żadna nie została dopuszczona do udziału.

W dotychczasowej historii Mille Miglia historico startowały jedynie 4 polskie załogi. W 1992 roku Jan i Maciej Pedowie - niestety wypadek na trasie nie pozwolił im ukończyć rajdu.

W 2010 roku polska załoga Tadeusz Wesołowski i Paweł Nawrocki wystartowali na Jaguarze XK 140 z 1955 roku i dojechali do mety na 132 miejscu.

Mille Miglia Mille Miglia Foto: Auto Świat

W 2013 roku Tadeusz Kozioł i Joanna Kołodziej wystartowali na Mercedesie 300 SL Gullwing z 1954 roku - dojechali do mety zajmując 222 miejsce. Drugą polską załogą, która w 2013 roku ukończyła Mille Miglia byli panowie Stanisław Gierat z synem Marcinem na Jaguarze XK 140.

Mille Miglia 2014 rozpocznie się w środę 15 maja w Brescii na północy Włoch. Stamtąd 430 zabytkowych aut pojedzie do Padwy. Drugi etap wiedzie z Padwy do Rzymu. Trzeciego dnia zawodnicy pokonają trasę Rzym Bolonia, a czwartego (w niedzielę 18 maja( Bolonia - Brescia.

Mille Miglia Mille Miglia Foto: Mille Miglia / Auto Świat

Rajdowi Mille Miglia towarzyszy niesamowita atmosfera. Na trasie zbierają się tłumy mieszkańców miasteczek, przez które przejeżdżają zabytkowe samochody, zawodnicy są goszczeni przez restauratorów i sklepikarzy, cały dzień trwa fiesta.

Poleć
Udostępnij
0

Przeczytaj również:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: Nowy Auto Świat Classic 2/2017 już w sprzedaży a w nim megatest Porsche Turbo. Porównanie japońskiego wojownika i Kung Fu Pandy oraz liftbacki z lat osiemdziesiątych XX wieku. Na koniec klasyk, który zmienił historię.

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej