Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

CENY PALIW
Pb95Pb98ONLPG
Najtaniej4.374.494.291.96
Średnio4.604.744.492.11
Najdrożej4.994.994.992.27

Pierwszy samochód świata

27 gru 11 18:31

Idea pojazdu mechanicznego była znana kilkaset lat temu, jednak próby jego zbudowania kończyły się fiaskiem. W 1886 roku powstał Patentwagen Nr. 1 konstrukcji Carla Benza. Był to pierwszy pojazd w dziejach ludzkości, który w pełni zasługiwał na miano samochodu

Udostępnij
0
Skomentuj

Idea pojazdu mechanicznego była znana kilkaset lat temu, jednak próby jego zbudowania kończyły się fiaskiem. W 1886 roku powstał Patentwagen Nr. 1 konstrukcji Carla Benza.

Był to pierwszy pojazd w dziejach ludzkości, który w pełni zasługiwał na miano samochodu Carl Friedrich Benz (1844-1929) był absolwentem politechniki w Karlsruhe. W 1883 roku założył firmę Benz & Cie. Rheinische Gasmotorenfabrik, która budowała napędzane gazem stacjonarne silniki dwusuwowe dla przemysłu.

Benz marzył jednak o stworzeniu pojazdu poruszanego za pomocą silnika

Idea nie była nowa:już w 1769 roku Nicolas Joseph Cugnot zbudował pojazd parowy, 100 lat później Siegfried Marcus testował prototyp pojazdu z silnikiem spalinowym. Ich sukces był częściowy, a pojazdy okazały się niewystarczająco dopracowane, by poruszać się samodzielnie i pokonywać dłuższe dystanse, lub zbyt skomplikowane w obsłudze dla jednej osoby.

Od początku lat 80. XIX wieku Benz pracował nad silnikiem o zapłonie iskrowym. Była to niezwykle prosta konstrukcja. Po wielu próbach Carl wybrał paliwo – ligroinę, mieszaninę węglowodorów pochodzącą z destylacji ropy naftowej.

Malarze używali jej do zmywania farb olejnych z palet. Jednorazowo do zbiornika wlewano ok. 1,5 litra paliwa (przy zużyciu 10 l/100 km). Rolę gaźnika pełniło naczynie, z którego sączyło się paliwo. Świeca zapłonowa konstrukcji Benza zapalała mieszankę w cylindrze. Tłok poruszał się 400 razy na minutę.

Pojazd uruchamiano za pomocą koła zamachowego

Pierwszy samochód nie miał skrzyni biegów, lecz prostą przekładnię z mechanizmem różnicowym. Po nieudanych próbach wbudowania ważącego 100 kg silnika do ramy rowerowej Benz zdecydował, że jego pojazd będzie poruszał się na trzech kołach.

Ramę pierwszego samochodu wykonano z giętych rur stalowych. Na niej zamontowano ławkę dla kierowcy i pasażera. Nierówności drogi amortyzowały umieszczone pod nią sprężyny oraz piórowe resory.

Metalowe elementy pokryto błyszczącym czarnym lakierem, który do dziś figuruje w ofercie Mercedesa-Benza jako „Schwarz DB 040”. Pojazd wykonano w Mannheim, z wyjątkiem obręczy kół, które zamówiono w wytwórni Adler we Frankfurcie.

Rolę kierownicy pełniła umieszczona pionowo korba obsługująca przekładnię zębatkową

Pierwsze jazdy odbyły się wokół dziedzińca wytwórni Benz & Cie. w Mannheim jeszcze w 1885 roku. Niektóre źródła podają, że podczas jednej z prób wynalazca miał niegroźną stłuczkę z murem budynku. Obsługiwany ręcznie hamulec działał na tylne koła, okładziny cierne wykonano ze skóry – ich skuteczność byłasymboliczna.

29 stycznia 1886 roku Carl Benz zgłosił w niemieckim urzędzie patentowym swój wynalazek pod numerem 37 435, a 3 lipca 1886roku odbył pierwszą jazdę próbną po Mannheim. To przełomowa data, którą uznaje się za początek światowej motoryzacji.

Na ławce Patentwagena Nr. 1 obok Benza zasiadł jego syn Eugen zaopatrzony w butelkę ligroiny zakupionej w pobliskiej aptece. Tego dnia przechodnie na Ringstrasse w Mannheim przystawali ze zdumienia, obserwując niezwykły trójkołowy pojazd – hałaśliwą bryczkę bez koni, która sunęła dostojnie, buchając kłębami spalin.

Z jaką prędkością poruszał się pierwszy samochód?

Wspominając po latach epokowy przejazd, Benz oceniał ją na 16 km/h. „Neue Badische Landeszeitung” entuzjastycznie pisał o wynalazku Benza. Prasa zachwalała pojazd jako „przydatny dla podróżników i lekarzy”.

Pojawiły się także krytyczne opinie, a nawet drwiny z wynalazcy. Nie brakowało również takich, którzy uznawali go za szaleńca, a jego pojazd za „diabelski wynalazek płoszący konie”. Przełom został jednak dokonany, a Benz z uporem pracował nad kolejną konstrukcją. 2 listopada 1886 roku patent Benza został oficjalnie zarejestrowany.

Wynalazkiem zainteresowali się inni producenci. Jednym z nich była firma Peugeot, która rozpoczęła montaż licencyjnych silników w zakładach Panhard & Levassor.W 1886 roku powstał udoskonalony Patentwagen Nr. 3 z silnikiem o mocy 1,5 KM.

Dwa lata później Bertha Benz odbyła nim słynną wyprawę z Mannheim do Pforzheim. Firma z Mannheim stała się wiodącym producentem samochodów na świecie. W 1926 r. połączyła się z przedsiębiorstwem założonym przez Gottlieba Daimlera, tworząc markę Mercedes-Benz.

Po kilku latach Benz Patentwagen Nr. 1 został przebudowany na czterokołowiec, później zezłomowany. W 1903 roku zbudowano replikę wg oryginalnej dokumentacji. Do dziś można ją oglądać w zbiorach Deutsches Museum w Monachium.

Poleć
Udostępnij
0
gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: Nowy Auto Świat Classic 2/2017 już w sprzedaży a w nim megatest Porsche Turbo. Porównanie japońskiego wojownika i Kung Fu Pandy oraz liftbacki z lat osiemdziesiątych XX wieku. Na koniec klasyk, który zmienił historię.
Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.

 
No photo

Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Komentarze

No photo
No photo ~Kacper.Ł Użytkownik anonimowy
~Kacper.Ł :
No photo ~Kacper.Ł Użytkownik anonimowy
To nawet spoko mówię tak bo lubię motoryzacja ;-) :-) ale brakowało marki :-( :-(;-( :-#
7 mar 20:53 | ocena: 100%
Liczba głosów:1
100%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~malafifi Użytkownik anonimowy
~malafifi
No photo ~malafifi Użytkownik anonimowy
do ~JAROSŁAW MEZYK.:
No photo ~JAROSŁAW MEZYK. Użytkownik anonimowy
20 gru 15 22:24 użytkownik ~JAROSŁAW MEZYK. napisał
Dziekuje za tak wielkom wiedze i jej konstrukcje.
Jest bardzo fajny film po tytułem: Carl i Bertha o życiu konstruktora i stworzeniu pierwszego pojazdu...
23 kwi 16 00:39 | ocena: 100%
Liczba głosów:1
100%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~JAROSŁAW MEZYK. Użytkownik anonimowy
~JAROSŁAW MEZYK. :
No photo ~JAROSŁAW MEZYK. Użytkownik anonimowy
Dziekuje za tak wielkom wiedze i jej konstrukcje.
20 gru 15 22:24 | ocena: 100%
Liczba głosów:1
100%
0%
| odpowiedzi: 1
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej
Foto: Auto Świat

Pierwszy samochód świata

Strona tytułowa przełomowego patentu Carla Benza (1886)

Pierwszy samochód świata (slajd 1 z 7)

Reklamy
Koniec bloku reklamowego

Reklamy
Koniec bloku reklamowego

Reklamy
Koniec bloku reklamowego

Reklamy
Koniec bloku reklamowego

Reklamy
Koniec bloku reklamowego

Reklamy
Koniec bloku reklamowego

Reklamy
Koniec bloku reklamowego