Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Polonez Analog - niedoszły król bezdroży

8 paź 15 00:00

W kwietniu 1994 roku był sensacją Międzynarodowych Targów Poznańskich. Polonez Analog - czyli z napędem na 4 koła. Powstało tylko 7 egzemplarzy.

Udostępnij
0
Skomentuj

Pod koniec lat 80. i na początku 90. XX w. w warszawskiej FSO próbowano budować różne wersje Poloneza, w tym pikapy i odmiany z napędem na 4 koła.

W terenowym Polonezie wykorzystano podzespoły z radzieckiej Łady Nivy oraz z terenowego Suzuki. Nadwozia prototytpowych Polonezów 4x4 projektował Cezary Nawrot.

Powstało 7 prototypów, różniących się detalami. Sześć modeli miało pod maską silnik zwykłego Poloneza, w jednym zamontowano diesla 1,9 o mocy 90 KM.

Terenowe Polonezy nie były specjalnie zgrabne, miały bowiem podwyższone zawieszenia i małe koła 13-calowe od seryjnych Polonezów lub 14-calowe od Polonezów truck.

Były jednak dzielne w terenie, a 5-biegowa skrzynia pozwalała na dość szybkie podróżowanie na drogach asfaltowych.

Czy terenowe Polonezy miały szansę na produkcję seryjną? Tak, ale pod warunkiem, że zostałyby dopracowane. Do tego jednak nie doszło, bo FSO przejęli Koreańczycy z Daewoo.

Nowi właściciele nie byli zainteresowani rozwijaniem polskiej konstrukcji - przyznajmy - dość przestarzałego auta. Wprowadzili do produkcji 3 modele: Lanos, Nubira i Leganza. Polonezy Analogi trafiły do magazynów, jeden do dziś służy jako eksponat na Politechnice Warszawskiej (SiMR).

Polonezy Analogi można było zobaczyć podczas wystawy Auto Nostalgia w połowie maja 2014 r. w Warszawie. Tam też zostały zrobione zdjęcia do naszej galerii.

Poleć
Udostępnij
0

Polecamy:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: Nowy Auto Świat Classic 2/2017 już w sprzedaży a w nim megatest Porsche Turbo. Porównanie japońskiego wojownika i Kung Fu Pandy oraz liftbacki z lat osiemdziesiątych XX wieku. Na koniec klasyk, który zmienił historię.

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej

Polonez Analog - niedoszły król bezdroży (slajd 1 z 6)

Reklamy
Koniec bloku reklamowego