Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Tucker 48 na aukcji RM Sothebys w Arizonie

21 gru 17 16:14

Jeden z 47 zachowanych kultowych Tuckerów 48 jest do kupienia na aukcji w Arizonie. Przewidywana cena – ok. 1,5 miliona dolarów.

Udostępnij
0
Skomentuj

Tucker 48 (nazywany także Torpedo lub Sedan) to samochód szczególny, nawet jak na ogromny rynek amerykański.

Zaprojektował go genialny konstruktor-samouk Preston Tucker. Auto wyprzedzało swoją epokę o co najmniej 20 lat. Miało mieć hamulce tarczowe, pasy bezpieczeństwa, miękką deskę rozdzielczą, bezpieczną karoserię, niezależne zawieszenie kół, a przy tym zapewniało duży komfort i świetne osiągi.

Tucker pokazał prototyp w 1947 r., po czym zaczął zbierać fundusze na uruchomienie produkcji, wyprodukował też pierwszą serię aut, które zachwyciły fachowców imklientów. Niestety, nie wziął pod uwagę tego, że nadepnął na odcisk tzw. wielkiej trójce amerykańskich samochodowych producentów: Fordowi, GM i Chryslerowi. Koncerny postanowiły wdeptać genialnego konstruktora wraz z jego projektem w ziemię.

Tuckerowi udało się wyprodukować zaledwie 51 egzemplarzy (w 1948 r.), po czym bank zablokować pożyczkę – 30 mln dolarów na uruchomienie produkcji. Firma upadła.

Tuckerami dość szybko zainteresowali się kolekcjonerzy, doceniający oryginalność rozwiązań zastosowanych w aucie i fakt, że powstało tylko 51 sztuk (do dziś przetrwało 47).

Gdy co jakiś czas Tucker pojawia się na aukcji, wywołuje wielkie zainteresowanie w światku kolekcjonerskim, szczególnie w USA.

Tucker 48, który wystawiony będzie na aukcji w Arizonie 18-19 stycznia 2018 roku, jest modelem szczególnym, gdyż należał do samego Prestona Tuckera.

Auto ma numer 29, używane było w rodzinie Tuckera przez 7 lat do 1955 roku (Preston Tucker zmarł rok później).

Drugim właścicielem był Winthrop Rockefeller (z TYCH Rockefellerów). Kupił go od Prestona w 1955 r., a mniej więcej po trzech latach sprzedał Albertowi J. Gaysonowi z Los Angeles. Tucker 48 jeszcze kilka razy zmieniał właścicieli, w sumie miał ich siedmiu. Na liczniku przebieg jest zaledwie 19 195 mil (ok. 30 tys. km). Auto jest w bardzo dobrym stanie, kompletne i oryginalne. Dodatkową atrakcją są dokumenty potwierdzające, że jego właścicielem był Preston Tucker i filmy z jazd i testów tego auta m.in. na torze Indianapolis Motor Speedway.

Zainteresowanie Tuckerami wzrosło, gdy w 1988 r. zaprezentowano film „Trucker. Konstruktor marzeń" Coppoli.

W galerii zdjęcia Tuckera 48 wystawionego na aukcję RM Sothebys w Arizonie.

Poleć
Udostępnij
0

Polecamy:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: Nowy Auto Świat Classic 2/2017 już w sprzedaży a w nim megatest Porsche Turbo. Porównanie japońskiego wojownika i Kung Fu Pandy oraz liftbacki z lat osiemdziesiątych XX wieku. Na koniec klasyk, który zmienił historię.

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej