Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

ZiŁ powstal 100 lat temu

25 kwi, 17:23

Rosyjski producent samochodów ZiŁ rozpoczął działalność 2 sierpnia 1916 roku. W pierwszym okresie produkowano głównie ciężarówki, a później także auta luksusowe

Udostępnij
0
Skomentuj

Producent ten należy do najstarszych rosyjskich przedsiębiorstw branży motoryzacyjnej. W różnych okresach produkowano tutaj ciężarówki, luksusowe limuzyny, rowery, a nawet lodówki. Profil fabryki starano się zawsze dostosowywać do potrzeb rynkowych.

ZiŁ - początki działalności

W pierwszym okresie fabryka nosiła nazwę Awtomobilnoje Moskowskoje Obczestwo (AMO), którą 1933 roku przemianowano na Zawod Imieni Stalina (ZIS). W 1956 roku ponownie zmieniono jego nazwę. Tym razem na Zawod Imieni Lichaczowa (ZIŁ).

W 1936 roku rozpoczęto produkcję 7-osobowej reprezentacyjnej limuzyny ZIS-101, która powstała na bazie amerykańskiego Buicka. Auta te, w większości malowane na czarno, przeznaczone były dla funkcjonariuszy partyjnych i nie były dostępne w sprzedaży. W ciągu sześciu lat wyprodukowano 8752 egz.

ZiŁ - dalsze losy

Jednym z najsłynniejszych pojazdów, które powstały w tej fabryce był ZIS-5. Ciężarówka ta powstawała w różnych wersjach i z powodzeniem służyła Armii Czerwonej podczas II wojny światowej.

Po śmierci Józefa Stalina zakłady po raz kolejny zmieniły nazwę. Tym razem upamiętniono dawnego dyrektora i konstruktora Iwana Lichaczowa.

W latach 1945-1959 produkowany był czterodrzwiowy sedan ZIS 110, którego pierwowzorem była amerykański Packard 180. Auto napędzane było ośmiocylindrowym rzędowym silnikiem o pojemności skokowej 6005 cm3 i mocy 142 KM, który pozwalał na rozwijanie prędkości maksymalnej 140 km/h i średnio zużywał 23 l/100 km paliwa. Wyprodukowano 2063 egz.

ZiŁ - ostatnie lata

Najnowsza historia, to ZiŁ 4112R – sześciodrzwiowa luksusowa limuzyna o długości 6230 mm, napędzana ośmiocylindrowym silnikiem o pojemności skokowej 7.7 l i mocy 400 KM, współpracującym z sześciostopniowym automatem.

W 2013 r. fabryka przerwała działalność.

Poleć
Udostępnij
0

Polecamy także:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: Nowy Auto Świat Classic 2/2017 już w sprzedaży a w nim megatest Porsche Turbo. Porównanie japońskiego wojownika i Kung Fu Pandy oraz liftbacki z lat osiemdziesiątych XX wieku. Na koniec klasyk, który zmienił historię.

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej
Foto: ZIŁ / Auto Świat

ZIŁ 4112R

Sześciodrzwiowa luksusowa limuzyna o długości 6230 mm, napędzana ośmiocylindrowym silnikiem o pojemności skokowej 7.7 l i mocy 400 KM, współpracującym z sześciostopniowym automatem.

Foto: ZIŁ / Auto Świat

Foto: ZIŁ / Auto Świat

ZiŁ powstal 100 lat temu (slajd 1 z 3)

Reklamy
Koniec bloku reklamowego