Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Czarne, szerokie i mocne - Alpina B3 2.7 kontra AMG 190 E 3.2 i Irmscher Senator 4.0

5 sty, 16:03

Szukacie czegoś mocnego, ale koniecznie 4-drzwiowego? Mamy dla Was coś specjalnego: porównanie limuzyn Alpiny, AMG i Irmschera

Udostępnij
0
Skomentuj

Do dynamicznej jazdy wcale nie jest niezbędny samochód sportowy. Czasem lepiej wybrać coś bardziej dyskretnego i właśnie takie rozwiązania na przełomie lat 80. i 90. dostarczyli niemieccy tunerzy: Alpina, Irmscher i AMG. Ich interpretacje serii 3, Senatora oraz „190-ki” miały: czworo drzwi, sześciocylindrowe silniki, dużo czarnego koloru i mało chromu. Podrasowane limuzyny, które udało nam się zebrać do tego porównania, pochodzą z jednego rocznika, ale bardzo się od siebie różnią.

Weźmy na przykład Alpinę B3 2.7 – to mała i żywiołowa limuzyna. Z kolei wielki Irmscher 4.0 krył pod maską wolnossący silnik, rozwijający jeden z największych wówczas momentów obrotowych. Pomiędzy nimi: AMG 190 E 3.2 – dojrzały samochód w kompaktowym wydaniu. Ale który z nich jest najlepszy, gdy komuś zależy na mocy i przestrzeni dla czworga? Tego zamierzamy się w tym porównaniu dowiedzieć. A żeby to zrobić, musimy jeździć, jeździć i jeździć!

Alpina B3 2.7 - czarna perła

Szlachetna mała
Alpina B3 2.7 pasuje jak smoking od krawca. 
W kategorii frajdy 
z jazdy mogła zająć tylko pierwsze miejsce. Szlachetna mała Alpina B3 2.7 pasuje jak smoking od krawca. W kategorii frajdy z jazdy mogła zająć tylko pierwsze miejsce. Foto: Auto Bild Klassik / Auto Bild

Zacznijmy od dołu. Nie chcemy przez to powiedzieć, że Alpina ma w tym porównaniu niewielkie szanse, ale prawdą jest, że B3 ma najmniejszy silnik (2,7 l pojemności), który osiąga najniższą moc (204 KM), z tym że musi poruszać najmniejsze auto. Z przodu panuje intymna bliskość. Zwrócony w stronę kierowcy kokpit został ozdobiony skórą i drewnem. Z tyłu z kolei jest po prostu ciasno. Trzaśnięcie, które towarzyszy zamykaniu drzwi, brzmi też jaśniej niż u konkurentów, a fotele są cieńsze.

Kompaktowa „trójka” generacji E30, która dzięki dodatkom Alpiny i przede wszystkim tabliczce znamionowej stała się „B3-ką”, to raczej 2+2 z czworgiem drzwi. Lekkość zamienia na atletyczność. Do tego pasuje wspaniały sześciocylindrowy, rzędowy silnik. Fabrycznie ma 2,7 litra pojemności i bazowo występował w modelu 325 eta, który miał zużywać mniej paliwa. Alpina zmieniła komory spalania i wstawiła ostrzejszy wałek rozrządu, dzięki czemu jednostka agresywniej wkręca się na obroty. Z dołu sobie cicho pomrukuje, potem wiwatuje bez brania drugiego oddechu aż do ogranicznika obrotów.

Ani AMG, ani też Irmscher nie reagują tak żywiołowo na gaz, co oczywiście jest także zasługą ciasno zestopniowanej skrzyni biegów. Lewarek chodzi z przyjemnym oporem i ma krótki skok. Na informacjach, które samochód przekazuje kierowcy podczas dynamicznej jazdy, można polegać. Alpinę prowadzi się precyzyjnie, pewnie i zwinnie. Wąskie słupki i duże przeszklenie gwarantują świetną widoczność, natomiast zawieszenie zestrojono w taki sposób, że nigdy nie ma się poczucia jego przesadnej twardości. Klimatyzacja, podgrzewane fotele, elektrycznie sterowane szyby i szyberdach też są na pokładzie. Najmniejsza Alpina okazuje się wielką niespodzianką i miłym wstępem do szlachetnych aut.

Irmscher Senator 4.0 - szerokie barki

Pod względem pojemności skokowej, mocy i liczby zaworów Irmscherowi nikt tu 
nie podskoczy. Duży Senator 4.0 nie jest jednak sportowym samochodem, lecz komfortowym rozwiązaniem na bardzo szybkie podróże. Pod względem pojemności skokowej, mocy i liczby zaworów Irmscherowi nikt tu nie podskoczy. Duży Senator 4.0 nie jest jednak sportowym samochodem, lecz komfortowym rozwiązaniem na bardzo szybkie podróże. Foto: Auto Bild Klassik / Auto Bild

Nie można się obrażać na samochody z lat 90. z powodu barwy ich lakieru. Senatora 4.0 zdobi modny „bakłażan metalik”, ale poza tym to zupełnie poważny typ. Autorytarna czerń też by mu pasowała. Oczami wyobraźni widzimy niemieckich klientów Opla, którzy niegdyś byli szczęśliwymi posiadaczami Diplomatów, ale firma zawalczyła o ich względy ponownie dopiero Senatorem B.

Długo nie było tak ekskluzywnego Opla w ofercie. Miał moc i kulturę pracy „V8-ki”, a kosztował prawie 100 000 marek. Do silnika tak naprawdę wszystko się sprowadza. Zastosowano tu technikę czterozaworową i kolektor dolotowy o zmiennej długości (stąd nazwa „Dual Ram”). Czterolitrowa, 6-cylindrowa jednostka stawia rywali w cieniu.

Ogromne wrażenie robią dwie rzeczy: to, jak potężny moment obrotowy jest dostępny już przy niskich obrotach, a także mięciuteńkie wkręcanie się na obroty. Naturalnym środowiskiem Senatora są długie proste, tam pracuje z komfortowym luzem. W papierach ma niby wpisaną maksymalną prędkość 250 km/h, ale nie jest ona elektronicznie ograniczona. Można zatem osiągnąć więcej.

Nasz testowy egzemplarz był wyposażony w opcjonalny 4-stopniowy „automat”. Standardowo była montowana 5-biegowa skrzynia ręczna i z nią Senator miałby w tym porównaniu pewnie lepszy start. Wiele jednak traci też przez swój nieprecyzyjny układ kierowniczy. W slalomie między pachołkami zależne od prędkości wspomaganie „servotronic” mocno odcina kontakt kierowcy z jezdnią. Sama kierownica – wielka i drewniana – też jest nie na miejscu. Senator nie chce się tak rzucać w oczy wyglądem, jak rywale. Oferuje frajdę podczas jazdy, ale pozbawioną sportowych emocji. Gra po prostu w innej lidze.

AMG E 3.2 - baby paker

W swoich czasach był najmniejszym Mercedesem. AMG wszczepiło mu 3,2-litrowy silnik i podrasowało wygląd. Modyfikacje uczyniły ze „190-ki” zupełnie inne auto. W swoich czasach był najmniejszym Mercedesem. AMG wszczepiło mu 3,2-litrowy silnik i podrasowało wygląd. Modyfikacje uczyniły ze „190-ki” zupełnie inne auto. Foto: Auto Bild Klassik / Auto Bild

Mały Mercedes z dużym silnikiem? W201 występowało seryjnie co najwyżej jako 190 E 2.6. Ale AMG to nie wystarczało: tuner zwiększył pojemność skokową, dorzucił wał korbowy z 300 D i pogmerał przy tłokach, stopniu sprężania, kanałach dolotowych i układzie wtryskowym. Efekt? 234 konie z 3,2 l pojemności.

Tym samym AMG plasuje się w obu dyscyplinach dokładnie pomiędzy Alpiną i Irmscherem i w ogóle w porównaniu markuje złoty środek wszystkiego.

Jego silnik nie kręci się tak gwałtownie, jak B3 2.7, ani też nie ma tak mocnego „odejścia z dołu”, jak Irmscher 4.0 i. Silnik buduje moc niczym szeroka guma, ze spokojem i bez nerwowości. Urok mocnej „190-ki” polega właśnie na solidnej dawce mocy z niskich obrotów, która żwawo rozpędza stosunkowo kompaktowe i lekkie auto.

Do takiego charakteru dobrze pasuje wyluzowany 4-stopniowy „automat”. Klienci AMG taki styl lubili: z 400 zbudowanych 190 E 3.2 prawie 2/3 miało automatyczną skrzynię biegów. Przez to ten mały Mercedes daje poczucie jazdy większym W124.

Nie czuć w nim tej ciasnoty jak w BMW, większych kierowców nic nie będzie uwierało. Jazda jest spokojniejsza i znacznie bardziej komfortowa. Tyle że w slalomie szybko też okazuje się, że z precyzją prowadzenia Alpiny nie może się równać nawet AMG. „190-ce” brakuje tej lekkości podczas gwałtownych zmian kierunku jazdy. Układ kierowniczy daje bardziej rozmyte pojęcie o tym, co się dzieje z przednimi kołami, samochód reaguje na polecenia kierowcy z typowo mercedesowską zwłoką. Jesteśmy jednak pewni, że klienci tak właśnie chcieli. Jeśli zatem Alpina jest w tym gronie sportowcem, a Irmscher biznesowym ekspresem, to AMG wyraża typowe GT.

Twarde, szybkie, głośne

Alpina B3 2.7 jeździ 
ze sportową lekkością, czuć 
w niej najwięcej wyczynowego ducha. Właśnie takie powinny być stuningowane auta. Alpina B3 2.7 jeździ ze sportową lekkością, czuć w niej najwięcej wyczynowego ducha. Właśnie takie powinny być stuningowane auta. Foto: Auto Bild Klassik / Auto Bild

Czarne, szerokie, mocne, twarde, szybkie i głośne. Tak brzmiały tuningowe ideały przełomu lat 80. i 90. B3 2.7 jest im najbliższe. Nawet jeśli, ściśle rzecz biorąc, Alpina wcale nie jest firmą tuningową, lecz samodzielnym producentem aut – podobnie jak Irmscher zresztą.

Chcemy po prostu podkreślić, że jeśli już bawić się w tuning, to właśnie tak, jak robi to Alpina. Jest twarda, ale zwinna, poręczna, jej silnik lubi obroty, a wszystko składa się na zgrabny, sportowy całokształt, który zadowoli kierowców z żyłką do szybkiej, angażującej jazdy. Wygląd także jest mocną stroną Alpiny. Szkoda tylko, że mimo czworga drzwi nie jest to prawdziwie 4-osobowe auto. Ale z drugiej strony – jej właściwości jezdnych najlepiej kosztować samemu.

AMG jest szybsze od Alpiny, choć nie prowadzi się go tak ostro, jak jej. „Baby-Benz” występuje cały na czarno, nawet gwiazdę Mercedesa polakierowano w czerni. Silnik czerpie moc z pojemności i serwuje ją spokojnie i cicho. Pozwala kierowcy się odprężyć. Tutaj też nie znajdziecie dużej ilości miejsca, ale wnętrze sprawia wrażenie wartościowego i bardziej dojrzałego. Jako sportowy Mercedes jest ciekawą alternatywą dla nerwowych, wysoko kręcących się 16-zaworowców.

Irmscher zajął trzecie miejsce. W tym samochodzie warstwa tuningowa jest stosunkowo najmniejsza. W wielu elementach przebija się jednak wielkoseryjna produkcja. Przydałoby mu się trochę więcej ekstrawagancji i sportowego ducha. Jego mocnymi stronami są komfort i moc. 24-zaworowy, 6-cylindrowy silnik to poezja. W gruncie rzeczy to auto dla koneserów, osób poszukujących czegoś mniej oczywistego. Kombinacja silnika i samochodu czyni go naprawdę wyjątkowym, jednak pod względem prowadzenia duży i ciężki Irmscher Senator ustępuje mniejszym, zwinniejszym i poręczniejszym limuzynom pochodzącym z niższej klasy.

Foto: Auto Świat
Poleć
Udostępnij
0

Polecamy:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: Nowy Auto Świat Classic 2/2017 już w sprzedaży a w nim megatest Porsche Turbo. Porównanie japońskiego wojownika i Kung Fu Pandy oraz liftbacki z lat osiemdziesiątych XX wieku. Na koniec klasyk, który zmienił historię.
Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.

 
No photo

Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Komentarze (11)

No photo
No photo ~Khamsin Użytkownik anonimowy
~Khamsin :
No photo ~Khamsin Użytkownik anonimowy
Alpina B3 2.7, AMG 190E 3.2 i Irmscher Senator 4.0 to „coś bardziej dyskretnego”? Od jakiego samochodu sportowego? Ferrari 348 czy Lotusa Esprita? W każdym razie to rzeczywiście szalenie „dyskretne” samochody! Ale można rzecz i tak widzieć jak czyni to autor i nazywać powyższe, mocno ztuningowane sedany, które wizualnie mocno to podkreślały, autami w jakimś sensie dyskretnymi. Kwestia podejścia. Nie ma się co do merytorycznej strony artykułu przyczepić natomiast denerwuje mnie to podkreślanie faktu, że Alpina i Irmscher są producentami samochodów a nie jedynie tunerami. To fakt oczywiście, gdyż formalnie mogą te firmy tak o sobie mówić i pisać, tyle tylko, że jaka jest rzeczywistość, każdy widzi. Nieznacznie (albo w ogóle), tak naprawdę, jeśli idzie o konstrukcję samochodu, zmodyfikowane BMW „Trójka” pozostaje dla wszystkich i tak produktem BMW choć formalnie jest produktem Alpiny. Przypomina mi to sytuację znaną z UE kiedy ślimaki są formalnie uznane za ryby a marchew za owoc. Formalnie!!!
6 sty 21:23 | ocena: 100%
Liczba głosów:6
100%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~xxx Użytkownik anonimowy
~xxx
No photo ~xxx Użytkownik anonimowy
do ~Mat:
No photo ~Mat Użytkownik anonimowy
12 sty 10:02 użytkownik ~Mat napisał
Brak osiągów i danych technicznych. Szkoda!
Bo to nie ma sensu, jak auto kilkunastoletnie może mieć dane fabryczne, te auta nie będą miały nawet połowę tej mocy. O ile komukolwiek udałoby się kupić jakikolwiek atrakcyjny model jeżdżący... Zobacz sobie Porsche 944 albo 924 pełno ich w Polsce na złomach, zauważyłeś, żeby którekolwiek jeździło?
12 sty 17:32 | ocena: 100%
Liczba głosów:3
0%
100%
| odpowiedzi: 1
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Jak lisorek Użytkownik anonimowy
~Jak lisorek :
No photo ~Jak lisorek Użytkownik anonimowy
Japonskie samochody podobnych klas z tamtych lat to bezduszne złomy. Oprócz nieznacznych wyjątków żaden kolekcjoner nie zainteresuje się japońskim samochodem, poprostu są bardzo brzydkie i bezduszne.
12 sty 17:05 | ocena: 60%
Liczba głosów:5
60%
40%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Arosa Użytkownik anonimowy
~Arosa :
No photo ~Arosa Użytkownik anonimowy
Cuda. Niemieckie samochody podobnie jak amerykańskie maja charakter nie to co np Koreańskie, Chińskie lub Japońskie które są poprostu środkiem komunikacji.
12 sty 21:55 | ocena: 80%
Liczba głosów:5
80%
20%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~ja Użytkownik anonimowy
~ja
No photo ~ja Użytkownik anonimowy
do ~xxx:
No photo ~xxx Użytkownik anonimowy
12 sty 17:32 użytkownik ~xxx napisał
Bo to nie ma sensu, jak auto kilkunastoletnie może mieć dane fabryczne, te auta nie będą miały nawet połowę tej mocy. O ile komukolwiek udałoby się kupić jakikolwiek atrakcyjny model jeżdżący... Zobacz sobie Porsche 944 albo 924 pełno ich w Polsce na złom
porsche na zlomie juz za bardo nie uswiadczysz, tym jezdzacym moze brakuje z 20KM ale to nadal 150-200 KM, co ciagle daje frajde.
12 sty 18:03 | ocena: 100%
Liczba głosów:3
100%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Fiolasak Użytkownik anonimowy
~Fiolasak :
No photo ~Fiolasak Użytkownik anonimowy
Skośnookie paździeże z pod znaku Toyot, Subaru, Mitsubishi, Nissanów czy innych żółtkowych paskudztw chowajcie się.
12 sty 22:03 | ocena: 60%
Liczba głosów:5
60%
40%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Artur Użytkownik anonimowy
~Artur :
No photo ~Artur Użytkownik anonimowy
Sama śmietanka lat 80 szkoda że teraz już nie ma tak pięknych aut jak wtedy
12 sty 12:23 | ocena: 75%
Liczba głosów:4
75%
25%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~lexus fan Użytkownik anonimowy
~lexus fan :
No photo ~lexus fan Użytkownik anonimowy
ciasne wnetrze to po niemiecku intymnosc w kabinie ?
12 sty 21:56 | ocena: 80%
Liczba głosów:5
20%
80%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~W Użytkownik anonimowy
~W :
No photo ~W Użytkownik anonimowy
A gdzie jest Opel lotus omega?!
12 sty 10:50 | ocena: 67%
Liczba głosów:3
67%
33%
| odpowiedzi: 1
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~xxx Użytkownik anonimowy
~xxx
No photo ~xxx Użytkownik anonimowy
do ~W:
No photo ~W Użytkownik anonimowy
12 sty 10:50 użytkownik ~W napisał
A gdzie jest Opel lotus omega?!
Na złomie?
12 sty 17:30 | ocena: 100%
Liczba głosów:1
0%
100%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej